Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku działają przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin od 2007 roku. Placówka prowadzi kompleksową rehabilitację dla 30 osób, posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności z gmin Olsztynek, Gietrzwałd oraz Grunwald. Kierownikiem WTZ w Olsztynku jest
Pani Iwona Panasiuk-Kowalewska.
Celem WTZ jest przygotowanie osób ze szczególnymi potrzebami do życia w społeczeństwie i podjęcia zatrudnienia poprzez prowadzoną rehabilitację społeczno-zawodową. W przypadku rozwijania i nabywania umiejętności zawodowych uczestnicy mają możliwość podejmowania praktyk zewnętrznych w zakładach pracy, instytucjach samorządowych oraz ośrodkach oświaty.
Terapia prowadzona jest w sześciu pracowniach:
PRACOWANIA KOMPUTEROWO-FOTOGRAFICZNA
Uczestnicy uczą się obsługi komputera, poznając jego podstawowe funkcje oraz części składowe. Opracowują teksty, tworzą dokumenty aplikacyjne (CV, listy motywacyjne), piszą wiersze oraz artykuły do lokalnej gazety „Albo”. Uczestnicy prowadzą także stronę internetową WTZ. Od niedawna zajmują się również sublimacją, tworząc nadruki na kubkach, koszulkach i innych materiałach. Biorą udział w różnego rodzaju konkursach fotograficznych, literackich oraz filmowych.
PRACOWNIA RZEŹBIARSKO-TECHNICZNA
Terapia w pracowni prowadzona jest dwukierunkowo. Pierwszy kierunek to rozwijanie umiejętności plastycznych poprzez naukę rzeźby w drewnie i rysunku, dzięki czemu uczestnicy rozwijają wyobraźnię i usprawniają funkcje manualne, oraz zwiększają poczucie własnej wartości. Drugi kierunek to rozwijanie umiejętności zawodowych i zaradności w życiu codziennym np. wykonywanie prostych napraw, prac konserwatorskich i porządkowych.
PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Uczestnicy pod czujnym okiem instruktora zdobywają wiedzę z zakresu gastronomii. Ponadto uczą się podstawowych czynności przydatnych w życiu codziennym, poznają podstawy savoir – vivre, uczą się jak bezpiecznie obsługiwać sprzęt AGD. Wyposażenie pracowni zostało znacznie zmodernizowane i poszerzone, dzięki dofinansowaniu z projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”. Rozwijane są umiejętności estetycznego podawania i przygotowywania poczęstunku. Uczestnicy biorą udział w planowaniu i przeprowadzaniu niezbędnych zakupów wraz z instruktorem.
PRACOWNIA PLASTYCZNO-PRZYRODNICZA
Uczestnicy pracowni posługują się typowymi materiałami takimi, jak: farby, plastelina, papier kolorowy. Wykorzystują różne techniki plastyczne – dostosowane do zainteresowań i zdolności. Różnorodność technik i materiałów proponowanych uczestnikom pozwala na wybór najbardziej odpowiadającej im formie ekspresji twórczej. Formy prac ogrodniczych na terenie ośrodka są realizowane poprzez: uprawę i pielęgnację roślin ozdobnych i użytkowych, naukę posługiwania się narzędziami ogrodniczymi, wysiew kiełków i ziół w pracowni, dbanie o drzewka owocowe i róże oraz pielęgnację trawnika. Uczestnicy poprzez prace ogrodowe i porządkowe stawiają kroki ku uzawodowieniu i znalezieniu się na otwartym rynku pracy.
PRACOWNIA RĘKODZIELNICZA
Uczestnicy uczą się posługiwać przyborami do kroju, szycia i haftu, opanowują techniki szycia na maszynie, poznają ściegi, podstawowe i ozdobne, uczą się zdobienia tkaniny poprzez aplikację. Nabywają umiejętności bezpiecznego posługiwania się żelazkiem. W pracowni powstają takie wyroby jak: lalki z materiału, torby, maskotki, breloki, wyroby z papierowej wikliny oraz dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne.
PRACOWANIA DEKORATORSKA
Uczestnicy poznają podstawowe techniki modelowania wyrobów z masy solnej i papierowej oraz sposobem ich zdobienia. Uczestnicy również uczą się wytwarzać świece zapachowe i ozdabiać je suszonymi ziołami. W ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych” został zakupiony piec do wypału ceramiki. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość pracy w glinie. Podczas zajęć rozwijana jest wyobraźnia. Uczestnicy poznają właściwości materiałów i co najważniejsze usprawniają zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową.
Dodatkowo w WTZ działa pracownia rehabilitacji ruchowej oraz psycholog i logopeda. Uczestnicy również mogą rozwijać swoje pasje muzyczne, dzięki uczestnictwu w zajęciach zespołu „Magia Muzyki”. W stałym kalendarzu działań Warsztatów są imprezy związane z integracją osób z niepełnosprawnościami ze środowiskiem lokalnym, współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi, ośrodkami oświaty i kultury. Warsztat organizuje i uczestniczy w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, festynach, integracyjnych olimpiadach sportowych oraz spotkaniach edukacyjnych.
ZDJĘCIA: