20 marca 2025 r. w Hali Urania w Olsztynie odbyło się wydarzenie o nazwie Warmia Inspiration, którego celem było zainspirowanie do działania, spełniania marzeń, czy po prostu życia. Inicjatywa powstała dzięki zaangażowaniu Kuźni Społecznej i Banku Żywności w Olsztynie. Było to pierwsze takie wydarzenie, ale nie ostanie, jak zapewniał Pan Marek Borowski – Prezes Banku Żywności w Olsztynie.
Głównym punktem spotkania były prelekcje gości:
– Pan Marek Borowski (Prezes Banku Żywności w Olsztynie)– opowiedział „Jak niemożliwe staje się możliwym”, czyli o spełnianiu marzeń, pozbyciu się ograniczających przekonań oraz o ogromnej woli i sile konsekwentnego podążania do celu
– Pani Dorota Wellman (Dziennikarka) – „Co to jest marka osobista – komu i po co jest potrzebna oraz jak ją stworzyć?”. W lekki, swobodny i błyskotkiwy sposób wyjaśniła, jak trudno zbudować swoją markę osobistą i jak łatwo ją zburzyć. Nie szczędziła przykładów z życia osób publicznych, które zmagały się z wyboistą drogą stworzenia godnego naśladowania swojego medialnego wizerunku.
– Pan Marcin Kruszewski (Prawnik) – „Od eksperta do influencera – jak wybić się w Internecie na merytorycznej twórczości”, czyli praktyczne odpowiedzi na wzbudzenie zainteresowania wiedzą i pozyskanie odbiorców prezentowanych treści.
– Pani Kamila Kalińczak (Dziennikarka, Prezenterka) – „Otwartość podstawą komunikacji”. Prelekcja o komunikacji międzyludzkiej, czyli jej poprawności i barierach, które ją utrudniają. Dla uatrakcyjnienia podejmowanej tematyki zaprosiła słuchaczy do sprawdzenia swej wiedzy i zrobiła kartkówkę.
– Pan prof. Mariusz Szuta (Specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, otolaryngolog) – „Sztuka wyboru, czyli słowo o tym jak zachować twarz”. Wykład podczas którego można było posłuchać o wielu przypadkach klinicznych i przekonać się, jak wielką sztuką jest uprawianie medycyny.
– Pan Karol Bielecki (Piłkarz ręczny) – „Nic nie zrobię z tym, czego nie mam. Ale mogę w 100% wykorzystać to, co posiadam – czyli o sztuce motywacji”. Prelegent zabrał wszystkich w sportową podróż od początków kariery piłkarza piłki ręcznej po szczyt kariery, by właśnie wtedy w sekundę wszystko stracić. W wyniku nieszczęśliwego wypadku stanął przed wyborem: „poddać się” lub „walczyć”. Wybrał długą i ciężką drogę walki o siebie jako sportowca, ale i siebie jako po prostu człowieka. Wygrał wzbudzając podziw i szacunek. Teraz opowiada swoją historię dając wiarę i nadzieję wszystkim tym, którzy tego potrzebują.
– Pan Jacek Walkiewicz (Psycholog) – „Pełna MOC w czasach zmian”, to wykład o współczesnych wyzwaniach, dylematach i wyzwalaniu w sobie wewnętrznej siły oraz motywacji do nieuniknionych zmian XXI wieku. Wiedza połączona z doświadczeniem w magiczny sposób wzbudzały potrzebę uważnego słuchania, w jaki sposób wykorzystywać własne możliwości, nie bać się wyzwań dając sobie możliwość odkrycia swojej mocy.
– Pani Julia Izmałkowa (Psycholog) – nietuzinkowa Postać, która nie daje się wepchnąć do szuflady ogólnie przyjętych standarów, dlatego też ten wykład był pełen odwołań do własnych przeżyć, badań naukowych i teorii psychologicznych. Zadawane pytania, których odpowiedzi kiełkowałały w głowie każdego słuchacza, skłaniały do zadumy i analizy własnego życia. Najważniejsze i najtrudniejsze pytanie: jaki jest Twój cel i co jesteś w stanie poświęcić, by go osiągnąć?
– Pani Natalia Sheveleva (Specjalistka w zakresie mobile video i social media) – „Jak UGC pomaga rozwijać biznes?”. Wykład w całości poświęcony był User Generated Content, czyli treści generowanych przez użytkowników, w tym m.in. opinie, recenzje, posty na bloga, które są publikowane w sieci i dotyczą produktów lub usług danej marki. Prelegentka w ciekawy i atrakcyjny sposób przedstawiała możliwości wykorzystania kreatywnych i nowych rozwiązań, na których można tworzyć własne treści i na nich zarabiać.
– Pan Krzysztof Ibisz (Dziennikarz, Prezenter)– „Jak podążać za zmieniającym się światem czyli czy można być zawsze na topie?”. To była ostatnia prelekcja, ale jednocześnie pełna lekkości, mądrych rad stawiania sobie wyzwań i osiągania celu, pokonywania trudności i co najważniejsze: „nie odkładania na później spełniania marzeń”. Krzysztof Ibisz potwierdził swój perfekcjonizm w prezentowaniu przygotowanych treści, o czym wspomniała podczas swojego występu Dorota Wellman.
Wszyscy goście w sposób inspirujący, intrygujący i zachęcający przekazywaną treścią wzbudzali coraz większe chęci do działania i poczucia wiary, że „chcieć, to móc”.
Dodatkowym punktem programu była prelekcja Pani Anety Markowskiej (Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie) wraz z Panią Katarzyną Lamperską-Fudala (Rodzinny Dom Dziecka), które reprezentując Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie zachęcały słuchaczy do zapoznania się z możliwościami stworzenia rodziny zastępczej, zaprzyjaźnionej, pomocowej, jak również świadczenia wsparcia tych działań na zasadzie wolontariatu. Temat ważny i istotny z racji ilości osób, które z nadzieją czekają na pomoc, wsparcie i choćby namiastkę szczęścia i poczucia bycia zaopiekowanym.
Warmia Inspiration, to również wspaniała okazja do spełniania marzeń, co miało miejsce w przypadku Janka Szlasa, który marzył o publicznym wystąpieniu opowiadając o sobie i swoim życiu. Janek Szlasa, jak sam określił jest „Jednym na milion”, a to wszystko z racji rzadkiego schorzenia genetycznego – zespół Mainzer-Saldino. Czy posiadane dolegliwości zdrowotne, w tym m.in. niskorosłość, niewydolność nerek, niedowidzenie wyłączają Janka z życia społecznego, czy gaszą pasje i marzenia? Zdecydowanie nie. W sposób humorystyczny, a jednocześni skłaniający do przemyśleń opowiedział o umiłowaniu do muzyki, jak również dalszych planach edukacyjnych. Jego występ na pewno pozostanie w pamięci wielu osób, bo poruszył, wzruszył i rozbawił udowadniając olbrzymią radość życia i wytrwałość do kroczenia własną ścieżką.
Poza głównym programem spotkania można było również skorzystać z wydzielonych stref:
– Strefa Gastro – Kulinarne Doznania!
– Strefa VIP – Ekskluzywne Doświadczenie w przystępnej cenie!
– Strefa Gospodarcza – Serce Biznesu, Rozwoju i Innowacji!
– Strefa „Na Zdrówko” – Dbaj o Siebie!
Jaki związek miała Warmia Inspiration z inicjatywą WAŻNI?
To była pierwsza okazja, by po prostu porozmawiać o niepełnosprawności, pokonywaniu problemów, radzeniu sobie z negatywnymi komentarzami.
Z cierpliwością i radością wykorzystywałam każdą okazję na chwilę rozmowy z Prelegentami. Udało mi się porozmawiać z: Dorotą Wellman, Kamilą Kalińczak, Karolem Bieleckim, Krzysztofem Ibisz, Natalią Sheveleva i Julią Izmałkową.
Subiektywnie wybrałam najciekawsze pytania i odpowiedzi:
- Jak poradzić sobie z negatywnymi, a czasem nawet obraźliwymi komentarzami na nasz temat?
– Dorota Wellman: „Dostaję mnóstwo wiadomości na mój temat od osób, które mnie nie znają, ale mają odwagę wyzywać mnie, potępiać moje ciało, ubiór, życie… Ja w to po prostu nie wchodzę, nie czytam. Wyobraź sobie, że idziesz po trawie, napotykasz rzekę, która śmierdzi, jest brudna jak ścieki. Chcesz przedostać się na drugą stronę. Co robisz? Część ludzi przechodzi przez nią i będąc już na drugiej stronie wkurza się, że śmierdzą, są brudni i obleśni. Ja po prostu przeskakuję. Nie brudzę się tym, czym inni próbują we mnie rzucać. To nie jest mój problem. Ja znam swoją wartość.”
– Krzysztof Ibisz: „Mam świadomość, że ludzie często żartują z mojego wyglądu, że śmieją się mówiąc „Ibisz wiecznie młody”, ale to nie jest moja słabość, to jest właśnie moja siła, bo dzięki tym żartom, memom na mój temat większość ludzi kojarzy kim jest „Ibisz”. Ja to, co mogłoby mnie denerwować, przekułem w swoją siłę. Teraz sam podsycam te kawały na mój temat i wielokrotnie przytaczam je publicznie podczas moich wystąpień.”
- Jak odzyskać siłę i wiarę w siebie, gdy w jednej chwili stracimy sprawność, swoje dotychczasowe życie?
– Karol Bielecki: „Nie można poddawać się.. Trzeba ciężko trenować. Trzeba postawić sobie cel i robić wszystko żeby go osiągnąć. Ciężki trening, pot, ćwiczenia, konsekwencja i wytrwałość.”
– Julia Izmałkowa: „Przeżyłam chwile grozy, w której myślałam, że zginę. Przeżyłam. Zniosłam pięć operacji, ból, rehabilitacje, psychiczny dół. Było mi bardzo ciężko i niechętnie wracam myślami do tamtych chwil, ale uratował mnie mój cel. Postawiłam sobie cel i wiedziałam, że jestem w stanie wszystko poświęcić, by go osiągnąć. Zrobiłam to. Dziś dalej zmagam się z bólem, ale chodzę, podróżuję po świecie, mam swoją przestrzeń, poszerzam horyzonty i piszę książki, które są moim powietrzem. Jakbym miała porównać życie do sportu, to wybrałabym boks. Dlaczego? Bo życie, to codzienna walka, ale musisz cały czas trzymać gardę, czyli być gotowa na cios.”
- „Niepełnosprawność” w mediach jest tematem modnym, czy niewygodnym?
– Kamila Kalińczak: „Uważam, że osób z niepełnosprawnościami w mediach jest zdecydowanie za mało. Coraz częściej w programach tzw. reality show, pojawiają się osoby z niepełnosprawnościami i to jest fajne. Widzę, że jeśli chodzi o zatrudnienie, to zdecydowanie zmienia się to, bo takich osób jest coraz więcej. Świat zmienia się, coraz bardziej dostosowuje się do potrzeb wszystkich osób. Trzeba mówić o niepełnosprawności jak najwięcej i jak najczęściej. (…) Kurde okłamałam Cię, gdy pytałaś, czy miałam okazję współpracować z osobami z niepełnosprawnością i powiedziałam, że „nie”. Prawda jest taka, że pracuję z dwoma osobami z niepełnosprawnością, o których zapomniałam na początku naszej rozmowy, to znaczy pamiętałam o nich, ale całkowicie zapomniałam o tym, że jedna z nich porusza się za pomocą wózka, a druga ma niedosłuch i nosi aparat słuchowy. Jak mogłam o tym zapomnieć? (śmiech) to chyba dlatego, że dla mnie ich ograniczenia zdrowotne nie mają najmniejszego znaczenia, bo tak jak sama powiedziałaś, z czasem widzę w nich specjalistów, przyjaciół, a nie ich niepełnosprawność.”
– Natalia Sheveleva: „Modnym. Teraz można bez problemu znaleźć różne filmiki o osobach niepełnosprawnych, szczególnie mamy dzieci niepełnosprawnych nagrywają jakieś porady, nagrywają swoje dzieci. Ja sama lubię oglądać takie filmiki, bo lubię patrzeć, jak żyją osoby z różnymi ograniczeniami i zobaczyć jak super sobie radzą. Osoby niepełnosprawne powinny dużo o osobie mówić, mówić o swoich potrzebach, pokazywać się ze znajomymi w kawiarniach i klubach, żeby to stało się dla innych takie normalne. Jak byłam dziewczynką, to osoby niepełnosprawne siedziały w domach. Ja nigdy nie byłam uczona jak zachowywać się w towarzystwie osób niepełnosprawnych i nieraz sama nie wiem, co powinnam, a czego nie powinna zrobić. Nie wiem, czy zwracać uwagę, czy nie, czy komuś pomóc, czy swoją pomocą mogę kogoś obrazić. Powinniście więcej mówić, co jest dla Was, czyli osób niepełnosprawnych, normalne, a co nie normalne, czy choćby przytrzymać drzwi przy wejściu, czy nie. To zawsze dla mnie jest dylemat, bo ja nie wiem, co powinnam robić, więc robię to, co czuję. Chcę żeby moja Córka potrafiła zachowywać się i żyć naturalnie wśród osób niepełnosprawnych i dlatego będzie chodziła do szkoły, gdzie są klasy integracyjne. Chcę żeby nauczyła się tego, że każdy jest inny i może mieć jakieś ograniczania, większe potrzeby, ale nie jest kimś gorszym.”
Jak można podsumować Warmia Inspiration? Była do olbrzymia dawka inspiracji, ciekawych rozmów i radości przebywania z ludźmi, którzy jak kawałkami tortu dzielili się swoimi przeżyciami, myślami i pozytywną energią.
Sentencja spotkania, o której warto pamiętać każdego dnia: wyznacz swój cel w życiu i konsekwentnie, w pocie czoła podążaj do jego osiągnięcia, bo czasu nie zatrzymasz, a nikt nie odda Ci straconych chwil. Żyj i spełniaj marzenia, a gdy zabraknie Ci inspiracji do działania, to szukaj jej wśród ludzi chętnych do podzielenia się swoją pozytywną energią, wiedzą i doświadczeniem, jak miało to miejsce podczas Warmia Inspiration.
Autorka: Magdalena Milczarek